V petek je minister za naravne vire in prostor Jože Novak z ekipo obiskal Zgornjo Savinjsko dolino, in sicer se je v Nazarjah srečal z župani občin Savinjsko-Šaleške regije. Tema posveta je bila sanacija po poplavah in drugih naravnih nesrečah v letu 2023.
Predstavniki občin so izpostavili težave, s katerimi se srečujejo med obnovo. Minister Novak je povedal, da dela tečejo zelo intenzivno, program letošnjega leta se realizira, pripravljajo se načrti za naprej. »Z župani smo pregledali situacijo glede obnove občinske infrastrukture. Veliko je narejenega, projekti bodo v prihodnje odporni na podnebne spremembe. Ocenjujem, da bodo v občinah letos izvedli velik del projektov, pričenja pa se tudi priprava dokumentacije za naprej,« je med drugim povedal minister, ki se zavzema za nadzorovano možnost izvoza gramoza iz Savinje in drugih vodotokov.
Investitor, Direkcija Republike Slovenije za vode, pripravlja tri DPN, in sicer državni prostorski načrt za zmanjšanje poplavne ogroženosti v Spodnji Savinjski dolini ter dva državna prostorska načrta za zmanjšanje poplavne ogroženosti v Zgornji Savinjski dolini (na porečju Savinje od Mozirja do Ljubnega ter na porečju Drete). Načrtovane ureditve med drugim predvidevajo umeščanje zadrževalnikov visokih vod, aktivacijo razlivnih površin, izgradnjo ter sanacijo visokovodnih nasipov. Za občino Rečica ob Savinji je predvidena gradnja dveh zadrževalnikov na potokih Rečica in Loznja ter večjega suhega zadrževalnika nad Grušovljami. Prva predstavitev DPN bo predvidoma že letos jeseni.
Predstavniki ministrstva in direkcije so podrobneje predstavili informacije o izvajanju del na vodotokih v letu 2025, program dela na vodotokih za leto 2026 ter informacija o odpravi škode na občinski infrastrukturi. V letu 2024 je bilo za sanacijske ukrepe v porečju Savinje namenjenih 20,8 milijona evrov, letos in prihodnje leto je samo za občine Zgornje Savinjske doline namenjenih več kot sto milijonov evrov. Z evropskimi sredstvi so predvidene tudi obsežne investicije v vodno infrastrukturo.
Kot je povedala Nataša Kovač, vodja sektorja območja Savinje na Direkciji RS za vode, je bilo letos za sanacijo vodotokov v SAŠA regiji porabljenih 13 milijonov evrov, kar je slaba polovica predvidenih sredstev. Za urejanje vodotokov v občini Rečica ob Savinji so bili porabljeni dobri 3 milijoni evrov, skupno pa letos in prihodnje leto za našo občino načrtujejo porabo 9 milijonov evrov sanacijskega denarja za vodotoke.
Ervin Vivoda, vodja Urada za naravne nesreče, je predstavil osnovne težave pri črpanju sredstev za sanacije po naravnih nesrečah iz leta. 2023. Povedal je, da je dokumentacija zahtevna, hkrati pa poudaril, da bodo občinam omogočili črpanje neporabljenih sredstev iz predplačil. Napovedal je še, da bo država na osnovi sanacijskega elaborata, ki so ga pripravili v Zavodu za varstvo kulturne dediščine, del sredstev namenila za obnovo Tavčarjevega dvora.
V prilogi objavljamo Koncept zmanjševanja poplavne ogroženosti na porečju Savinji.